Bilim Sanat Atölyeleri ve Kurslarımız

Bilim Sanat Atölyeleri ve Kurs Programlarımız

Çocuklarımızın özel alanlardaki özel yeteneklerinin gelişimini hedefleyen atölye programlarımız düzenli olarak her cumartesi günü grup çalışmaları olarak gerçekleştirilmektedir. Atölye çalışmaları Haziran ayına kadar devam eder. Yaklaşık 10 ay süren program sonunda çocuklarımızın sergi-sunumları sonunda Katılım Belgesi takdim edilir.

Robotik MakeBlock mBot Atölyesi:

Arduino tabanlı bir robor olan mBot, kolayca birleştirilebilen parçalardan oluşmaktadır. Scratch tabanlı özel yazılımı ile özellikle küçük yaş grubu çocuklar için (5+) ideal bir geliştirme platformu sunar. Değişik sensörleri üzerinde barındıran mBot, yeni başlayanlar için ideal bir başlangıç setidir.

Robotik Lego Mindstorm EV3 Atölyesi:

Legonun yeni nesil robot seti olan EV3, 7’den 70’e tüm robot severlere hitap eden bir ürün. Özel yazılım platformuyla, belli robotların adım adım yapılışını takip ederek çocukların motor becerilerinin gelişimini sağladığı gibi, bloklardan oluşan program yapısıyla çocukların robot yazılımını kolayca anlayıp geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. 

Robotik Arduino Atölyesi:

Tanılı ve programlama çalışması yapmış, Arduino platformunu tanıyan, 10-16 yaş arası çocuklarımızın kendi robotlarını oluşturarak programlama yaptıkları bir çalışma ortamı. Robotik yarışmalarında kullanılan modellerin kendi yorumlarıyla Arduino Mega tabanlı platformda uygulandığı proje çalışması. Bu ortam ile teknoloji üzerine bilgi dağarcıklarını, mühendislik yeteneklerini, teknik ve pratik problem çözme becerilerini, kod yazma ve bir teknik ekibin parçası olmayı öğreniyoruz. Programa sadece tanılı çocuklar kabul edilmektedir.

Scracth Tabanlı Yazılım Proje Atölyesi:

MIT tarafından oluşturulmuş Scracth yazılım platformu üzerinden yazılım programlama eğitimi ve proje çalışmaları uygulanmaktadır.

Web Tasarım Atölyesi:

Web sayfasının hazırlanması üzerine temel eğitim programı ve kendi web sayfanı oluşturma projesi ile internet dünyasına tasarımcı olarak giriş yapılmaktadır.

Akıl Oyunları Atölyesi:

Satranç, Çin Daması, Quarto ve enstitümüz tarafından hazırlanan akıl oyunlarının uygulandığı, strateji ve ileri düzey düşünme boyutlarının öğrenildiği bir oyun ortamı oluşturulmaktadır.

Dikkat-Algı Gelişim Atölyesi:

Genel akademik alanda, derslerde ve sınav esnasında odaklanma, okuduğunu anlama, anlamlandırma ve yorum yapma, soru ve cevapları doğru analiz edebilme gibi bir çok başlıkta dikkat çalışmaları, kısa ve uzun süreli odaklanma, hızlı düşünme, kelime dağarcığı, branşa yönelik terminoloji, olumlu-olumsuz soru-cevap ilişkisi gibi öğrencilerin kaygılarını hafifletici, başarılarını artırmaya, potansiyellerini yükseltmeyi hedefleyen bir atölye çalışması uygulanmaktadır.

Ressamlar Atölyesi:

Resimden seramiğe, ebrudan çiniye, hat sanatından tasarıma uzanan geniş yelpazede akademik ve pratik içeriği yüksek bir çalışma ortamı. 7 – 17 arası özel yeteneğini keşfetmek ve gelişmek isteyen çocuklarımızın katıldığı bir sanat ortamı.

Oyun Grupları: Resim-Yaratıcılık-İngilizce

2-3 yaş çocukların velisi ile birlikte katılabileceği bir eğitim programıdır. Program çerçevesinde Veli (anne/baba/sorumlu ebeveynlerden biri) ile çocuğun ilişki ve iletişim becerilerini yükseltirken, belirlenen branş üzerinden (Resim / İngilizce) yaşı düzeyinde ve potansiyeli özelinde desteklenmeye başlanır.

Bu program sayesinde çocukların akranları ile birlikte olabilmesi, yaş gelişim alanları ve bunlar dışında dil yatkınlığı ve yetenek-beceri gelişimi gözlenip desteklenir. Çocuklar yeni arkadaşlar, yeni beceriler öğrenebilir. Çocuklarda sosyal-duygusal, özgüven, motor beceri, dil gelişimi, paylaşım duyguları ve algı gelişimi sağlanır. 

Ebeveynin ise kendisi ile aynı süreci yaşayan diğer ebeveynler ile bir araya gelme şansı oluşturulur. Bu şekilde ebeveynler birbirleriyle paylaşımlarda bulunma ve dışarıdan aynı durumu gözlemleyebilme imkanı elde ederler. Birbirlerinin tecrübelerinden faydalanabilme fırsatı yakalarlar. Okul tecrübesi olmayan çocukların bu çalışmalar ile okula adaptasyon süreci kolaylaşır.

 

KURSLARIMIZ

Kurs programlarımızın yaş ve seviyelere göre farklı gün-saat düzenleri bulunmaktadır. Grup çalışmaları her branşta belli bir kontenjan sayısı oluştuğunda açılır. Başvuru sayısının fazlalığı halinde ikinci sınıf açılabilmektedir. 

Tüm başlıklarda bireysel ve grup çalışmaları oluşturulabilmektedir. Katılımcı kursiyerin temel yeteneğinin gerekli olduğu programlarda ön çalışma yapılarak programa kabul edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple özellikle yetenek sınavlarına hazırlık ve koro/şarkı söyleme programlarında işitsel, ritmik ve vokal deneme çalışmaları uygulanarak kursiyer kaydı alınmaktadır.

5-6 Yaş İngilizce Kurs Programı: Okul Öncesi Erken Dil Eğitimi İngilizce Programı ile okul öncesi yaş grubundaki çocuklarımızın İngilizce eğitimine erkenden başlamaları amaçlanmaktadır. Bu program çerçevesinde İngilizce ile tanışan çocuklarımız İngilizceyi ders başlığında değil bir iletişim kanalı bir yaş düzeyi bir oyun gibi tanıyarak öğrenmektedir. Bu süreçte, çocuğun dil gelişiminin desteklenmesi yanısıra dil yatkınlığı ve özel yeteneğin de keşfedilme şansı yakalanmaktadır.

7 Yaş ve Üstü İngilizce Kurs Programı: Öğrencilerimizin dil düzeyleri üzerinden ihtiyaçları olan dil eğitimini almaları amaçlanmaktadır. MEB Avrupa Dil Portfolyosu Genelgesine dayanılarak hazırlanmış program çerçevesinde dili anlama, konuşma ve okuma-yazma temel becerileri geliştirmenin yanısıra akademik ve günlük dil kullanım alanlarında uygulamalı çalışmalarda yapılmaktadır.

5-12 Yaş Resim Kurs Programı: Bu program çerçevesinde yaş gruplarına ve seviyelere göre düzenlenen grup çalışmaları uygulanmaktadır. Çocuğun yaratıcılığını keşfedebildiği ve geliştirebildiği bir ortam sağladığımız program çerçevesinde teknik öğrenerek uygulamalar yapması sağlanmaktadır. Her seviyede en az 1 sergi ile çalışmalar sunulmaktadır.

7 Yaş ve Üstü Gitar ve Keman Kurs Programı: Nota eğitimi, çalgı tekniği, repertuar çalışması, bireysel ve grup ritm çalışmaları, müzik teorisi ile çalgı eğitiminin temel ihtiyaçlarını aktaran bu program, tek sesli ve çok sesli yoğun bir çalma-uygulama çalışması ile donatılmıştır. Deşifre, çalım teknikleri ve stil-müzikal çalışmalar ile program sonunda dinletiler ile çalışmalar sunulmaktadır. 

7-15 Yaş Çocuk Korosu Kurs Programı: Solfej ve şarkı söyleme üzerine oluşturulan eğitim programı çerçevesinde temel müzik ve şan teknikleri çalışmaları uygulanmaktadır. İşitsel ve vokal yeteneği uygun olan bireylerin katılabileceği bu program sürecinde ve program sonunda çeşitli dinleti ve konser çalışmaları ile alınan eğitim sergilenmektedir. Eğitim programı işitsel algıdan, diksiyon çalışmalarına dek çok yönlü vokal disiplini ve nefes eğitimi ile müzikal yeteneği ve sesi doğru kullanma yöntemlerini içermektedir. 

12 Yaş ve Üstü Resim Kurs Programı: Görsel algı ve resimsel yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyen eğitim programı teorik ve pratik bilgileri aktarırken görsel düşünce yeteneklerini geliştirmektedir. Program süresince karakalemden yağlı boyaya, perspektiften 3 boyutlu çizimlere dek geniş yelpazede bir eğitim içeriğiyle teknik ve sanatsal çalışmalar üretilmektedir.

Yetenek Sınavlarına Hazırlık Müzik ve Resim Programları: Yetenek sınavları ile öğrenci alımı yapan Güzel Sanatlar Liseleri, Akademiler, Konservatuarlar, Güzel Sanatlar Bölümleri, Müzik Bilimleri vb. gibi bir çok okula hazırlık çalışmaları yapılmaktadır.  

 

Yetişkin Gitar ve Keman Kurs Programı: Temel çalgı ve müzik bilgisi öğrenerek repertuar çalışması ile solo ve grup çalışmaları uygulanmaktadır. Kişinin seviyesi doğrultusunda çalışmalar planlanmaktadır. Grup çalışmalarında ise seviye grupları oluşturulmaktadır.


 

BAŞVURU ve DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK için;
Yer: MERAL ŞENGÜLER ÜSTÜN ZEKALILAR/YETENEKLİLER ENSTİTÜSÜ
6410 Sk. No:27 Zemin Kat Şemikler/Yalı Mahallesi Pazar Yeri yanı
Şengüler Eğitim Merkezi Karşıyaka / İZMİR
TEL: 0 232 336 9918 – 0 545 490 6575
M:bilgi@uzyens.com.tr